Amazon Yapay Zekayı depo çalışanları çok yaklaşırlarsa bildirmek için kullanıyor

Şu anda işçileri COVID-19'dan korumadıkları iddiasıyla dava edilen Amazon, çalışanların sosyal mesafe kurallarına uymasına yardımcı olacağını söyleyen yeni bir teknoloji tanıttı.

Amazon Yapay Zekayı depo çalışanları çok yaklaşırlarsa bildirmek için kullanıyor
Amazon Yapay Zekayı depo çalışanları çok yaklaşırlarsa bildirmek için kullanıyor

Şirketin “ Distance Assistant ” çalışanlarının hareketlerini izlemek ve onlara gerçek zamanlı geri bildirim vermek için bir TV ekranı, derinlik sensörleri ve AI özellikli kamerayı bir araya getiriyor. İşçiler birbirlerine altı fitten daha yaklaştıklarında, TV'de ayaklarının etrafındaki daireler kırmızı renkte yanıp sönerek çalışanlara güvenli bir mesafeye gitmeleri gerektiğini gösterir. Cihazlar bağımsızdır, yani gerektiğinde hızlı bir şekilde konuşlandırılabilir ve taşınabilirler.

Amazon, sistemi sürücülerin sürüşleri hakkında anında geri bildirim sağlayan radar hız kontrolleriyle karşılaştırır. Amazon Robotics başkan yardımcısı Brad Porter'ın bir blog yayınında asistanlar şirket binalarının bir avuç testinde test edildiğini ve firmanın önümüzdeki haftalarda yeni yerlere “yüzlerce” daha fazla hizmet vermeyi planladığını söyledi.

Daha da önemlisi, Amazon ayrıca teknolojinin açık kaynaklanacağını ve diğer şirketlerin bu cihazları çeşitli yerlerde hızlı bir şekilde çoğaltmasına ve dağıtmasına izin vereceğini söylüyor.

Amazon, makine öğrenimini bu şekilde kullanan tek şirket değil. AI video analizi ve gözetimi sunan çok sayıda firma, koronavirüs salgını başladığından beri benzer sosyal mesafeli araçlar yarattı. Bazı girişimler, yakınlığı algılamak için Bluetooth sinyallerini kullanan ve daha sonra çalışanlara sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiklerinde hatırlatmak için vızıltı veya bip sesi gibi bilezikler ve kolye gibi fiziksel çözümlere de döndü.

Bu çözümler çalışanların depolar gibi yoğun tesislere dönmeleri için gerekli olsa da, birçok gizlilik uzmanı tanıtımlarının daha büyük sürveyans seviyelerini normalleştireceğinden endişe ediyor . Bu çözümlerin birçoğu, gün boyunca işçi hareketlerinin ayrıntılı verilerini üreterek yöneticilerin çalışanları verimlilik adına taciz etmelerini sağlar. İşçilerin de işlerini sürdürmek istiyorlarsa bu şekilde izlenmekten başka seçenekleri olmayacak.

Amazon'un bu tür teknolojilere katılımı, şirket tesislerindeki zorlu çalışma koşullarından sık sık eleştirildiği için şüpheleri artıracaktır . 2018'de, işçilerin hareketlerini gerçek zamanlı olarak izleyecek bir bileklik bile patentledi , sadece hangi görevi yapmaları gerektiğini değil, elleri yanlış rafa veya çöp kutusuna doğru hareket ediyorsa yönlendirdi.

Şirketin Mesafe Yardımcısı'nı yalnızca güç gerektiren bir "bağımsız birim" olarak açıklaması, işçinin hareketi hakkında herhangi bir veri saklamadığını gösteriyor, ancak varsa, hangi bilgilerin saklanabileceğini doğrulamak için şirketle temasa geçtik.