Eski DIA Analisti Veri Sızıntısı Nedeniyle Hapse Atıldı

ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı (DIA) için eski bir analist, iki muhabirle yüksek derecede sınıflandırılmış ulusal savunma istihbaratını paylaştıktan sonra iki yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı.

Eski DIA Analisti Veri Sızıntısı Nedeniyle Hapse Atıldı
Eski DIA Analisti Veri Sızıntısı Nedeniyle Hapse Atıldı

Ceza, 32 yaşındaki analist Henry Kyle Frese'nin 2018 ve 2019'da Şubat ayında yabancı ülkelerin silah sistemlerine ilişkin verileri sızdırmaktan suçlu bulunduğu gerekçesiyle geldi. Frese, Şubat 2018'den Ekim 2019'a kadar terörle mücadele analisti olarak çalıştı. ABD federal hükümetinin savunma ve askeri istihbarat konusunda uzmanlaşmış istihbarat teşkilatı olan DIA.

Göre J Bölümü adaletsizliğin Perşembe günü (DoJ), Frese DIA bir “Çok Gizli / Hassas compartmented Bilgi” güvenlik izni düzenledi. 2018'de en az 30 kez güvenli, sınıflandırılmış devlet bilgi sistemlerinde saklanan gizli verileri aramak için bu ayrıcalıklardan yararlandı. Frese, iş görevleriyle ilgisi olmayan bir istihbarat raporuna birçok kez erişti.

Frese, gazetecilerin “özel istekleri” nedeniyle bu verilere erişti. Mahkeme kayıtlarına göre, Frese iki gazeteciden biri olan CNBC muhabiri Amanda Macias ile çıkıp ev paylaşıyordu. Mahkeme belgelerine göre Macias, yabancı silah sistemleriyle ilgili sızdırılmış gizli bilgileri içeren sekiz makale yayınladı. Macias, NBC News muhabiri Courtney Kube olarak tanımlanan ikinci muhabir Frese'yi tanıttı.

Ulusal Güvenlikten sorumlu başsavcı yardımcısı John Demers Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Frese defalarca gizli bilgileri bazen taleplerine yanıt olarak kişisel kazanç için bir raportöre aktardı” dedi. “Bu bilgiler yayınlandığında, ülkemizin tüm düşmanları ile paylaşıldı ve bu ülkenin güvenliğine son derece ciddi bir zarar verme riski yarattı. Mahkumiyeti ve cezası, Bakanlığın vatandaşlarımızı koruma ve ABD'nin ulusal güvenliğini savunma görevimizin bir parçası olarak, açıklık sahipleri tarafından bu tür ihanetlerin soruşturulması ve kovuşturulmasına olan bağlılığını göstermektedir. ”

Olay, kuruluşların özellikle hassas verilere erişimi olan çalışanlar için riskleri nasıl belirleyebileceği ve bunlardan kurtulabileceği hakkında sorular açıyor.

Daha önce Mayıs ayında, bir önceki BlueLinx BT yöneticisi oldu federal hapis cezası hasara fazla 800.000 $ neden eski Atlanta merkezli işveren hack ve kendi iç iletişim ağı sabotaj. Saldırı, BT yöneticisi Charles Taylor'ın istifa etmesinden bir ay sonra, şirketi büyük bir Atlanta merkezli yapı ürünleri distribütörü tarafından satın alındıktan sonra mutsuzdu.

DoJ'ye göre, Taylor, istihdamında edindiği bilgileri kullanarak yetkisiz olarak ağa uzaktan giriş yaptı ve ağ bağlantılarını gizlemek için şifreleme yöntemlerini kullandı. “Ağustos 2018'in ortasında Taylor, düzinelerce şirket deposunda bulunan ağ yönlendiricileri için şifreleri değiştirdi. Şirket çalışanları yönlendiricilere erişemedi ve şirket kısa bir süre sonra bunları yaklaşık 100.000 dolarlık bir maliyetle değiştirdi. ”

Bu hafta, eski CIA çalışanı Joshua Schulte'nin CIA hackleme araçlarını çaldığı ve bunları WikiLeaks'e verdiği iddia edilen 2016 CIA olayıyla ilgili dahili bir soruşturma  , devlet kurumunun “acayip gevşek” güvenlik önlemlerini kınadı.

Rapora göre, CIA içeriden öğrenen tehditleri engellemek için uygun araçlardan yoksundu - örneğin hassas verileri olan sistemler kullanıcı etkinliği izleme ile donatılmadı ve geçmiş veriler kullanıcılara süresiz olarak ulaşıldı.

Güvenlik uzmanları, içeriden kaynaklanan tehditlerin hükümetler için özellikle önemli olduğunu, özellikle Edward Snowden ve Chelsea Manning gibi bilgi uçurucu olayların hassas kuruluş verilerinin sızdırılmasına neden olduğunu söylüyor .