Facebooktan Reklamlar Hakkında Yeni Hareketi

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg Salı günü yaptığı açıklamada, platformun kullanıcılarının siyasi reklamları kapatmasına izin vereceğini duyurdu.

Facebooktan Reklamlar Hakkında Yeni Hareketi
Facebooktan Reklamlar Hakkında Yeni Hareketi

USA Today'de yayınlanan Zuckerberg, "Herkes politikacıların söylediklerinden sorumlu tutulduğunu görmek istiyor - ve birçok insanın içeriklerini denetlememizi ve daha fazla içerik kaldırmamızı istediğini biliyorum ." "Zihninizi hazırlamış olan ve sadece seçimin bitmesini isteyenleriniz için sizi duyuyoruz - bu yüzden siyasi reklamları görmeyi kapatma yeteneğini de sunuyoruz."

"Size hala oy vermenizi hatırlatacağız," diye ekledi.

Bir şirket sözcüsü CNBC'ye yaptığı açıklamada, Facebook'un bazı kullanıcılar için bu özelliği Çarşamba günü uygulamaya başlayacağını ve önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm kullanıcıların kullanımına sunacağını söyledi .

CNBC, kullanıcılar siyasi adaylardan, süper PAC'lerden ve üzerinde siyasi bir feragatnameye sahip olan siyasi, sosyal ve seçim meseleleriyle ilgili reklamları, bir reklamın belirli bir tüzel kişi tarafından "ödendiğini" belirten reklamlarla kapatabilecek. .

Zuckerberg ayrıca, Facebook'un 2020 cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde seçmen kaydını, seçmen katılımını ve marjinal sesleri artırmak için adımlar atacağını ve platformun amacının dört milyon kişinin oy kullanmak için kaydolmasına yardımcı olacağını duyurdu.

Bu amaçla Facebook'un kayıt, erken oy verme ve posta yoluyla oy kullanma hakkında bilgi içeren bir Oylama Bilgi Merkezi oluşturacağını söyledi. Merkezde ayrıca, nasıl ve ne zaman oy kullanılacağına dair ayrıntılar da yer alacak. Zuckerberg, şirketin ABD'deki 160 milyon insanın "Temmuz ayından Kasım ayına kadar genel seçimde nasıl oy kullanılacağı hakkında Facebook'ta yetkili bilgiler görmesini beklediğini" de sözlerine ekledi.

Zuckerberg, Facebook'un "kötü niyetli hesapları" izleyip aşağı çekerek platformundaki yabancı müdahalelerle mücadele etmeye devam edeceğini söyledi.

Şirket 3.3'ü kaldırdı. 2018'de milyar milyar sahte hesap ve Kasım ayında 5,4 milyar dolar.

Zuckerberg'in duyurusu, Facebook, içerik yanlış bilgi veya yanlış iddialar içeriyor olsa bile kullanıcılara siyasi içerik gösterme kararı konusunda incelemeye devam ederken geliyor.

Sosyal medya ağı, özellikle son birkaç hafta içinde Twitter'ın Başkan Donald Trump'ın platformundaki yanıltıcı ifadelerini kontrol etmede liderliğini izlemeyi reddettikten sonra mikroskop altında kaldı.

Twitter, Trump'ın posta yoluyla oylama konusunda komplo teorilerini yaydığı iki tweet'ini gerçek anlamda kontrol ettikten kısa bir süre sonra Zuckerberg, Fox CEO röportajında ​​Twitter CEO'su Jack Dorsey'i eleştirdi.

"Konuşmaya karşı, yakın fiziksel zarara neden olacak veya oylamayı engelleyecek kurallarımız var ve kimse onlardan muaf değil." "Ancak hesap verebilirlik, yalnızca oylarımızı arayanların söylediklerini görebilirsek, söylediklerini içtenlikle sevmesek bile işe yarar."

Zuckerberg, politikacıları sorumlu tutmanın en iyi yolunun oy kullanmak olduğuna inandığını da sözlerine ekledi.

"Seçmenlerin kendileri için yargıda bulunmalarına güvenmemiz gerektiğine inanıyorum." Diyerek şöyle devam etti: "Bu yüzden seçmen katılımını artırmak için iddialı çabalarla birlikte olabildiğince açık bir platform sağlamamız gerektiğini düşünüyorum."