Search Console, Google tarafından sunulan bir araçtır. Web sitenizin performansını takip etmeniz ve arama sonuçlarında ki durumunuzu analiz etmenize yardımcı olan ücretsiz hizmettir. Google Search Console tarafından sunulan verilerin arama sonuçlar sayfasında ki durumunuzla ilgili anlamsal verilerin değişmesi sonucunda gerekli güncellemeleri yaparak site sahibine en güncel veriyi kullanıcısına sunmaya çalışıyor. Sizler için Search Console için rehber olacak nitelikte bir yazı hazırladık. Bu rehberimizi detaylıca okuyup, Search Console’u etkin bir şekilde kullanabilir ve SEO performansınızı ölçümleyebilirsiniz. Ayrıca SEO performansınıza olumlu katkı sağlayacak bilgilerde rehberimizin içerisinde yer alıyor. Google yaptığı çalışmalarla Search Console tarafında oldukça fazla değişiklikler yaptı. Bu değişimler eklenen yeni modüller ve birçok özelliği içerisinde barındırması Search Console’u sitenizin olmazsa olmazı haline getirdi.

Yeni Search Console’un Farkı
Geçmişte “Google Search Console” veya “Google Web Yöneticisi Araçları“ olarak bilinen Search Console 2015 yılında yeni adını aldı. Bu isim değişikliğiyle birlikte birçok değişiklikler ard arda gelmeye başladı. Eski Seach Console görüntüsü aşağıdaki gibidir.Eski Google Search Console Görünümü


Yeni Search Console’un en önemli farklı ara yüz tasarımıdır. Bu tasarımın çok daha kullanışlı, anlaşılır ve sade bir şekilde oluşturulduğu görülüyor. Yeni Google Search Console kullanıcılara son 16 aya kadar olan verileri kolaylıkla sunuyor. Ayrıca özel tarih aralığı belirterek verilerinize ulaşmanız mümkün. Search Console açıklamasında toplanan verilerin normal şartlarda 2-3 gün içinde kullanılabilir olacağını kullanıcılara açıkladı.Yeni Google Search Console Görünümü


Yukarıda Google Search Console’un yeni görünümüne bakınca aradaki farkı görebiliyoruz. Yeni Search Console’un bir diğer özelliği de filtreleme işlemlerinde sağlanan kolaylıklardır. Performans ölçümlemesi yapmak isteyen site sahibi saatlerce araştırma yapmak yerine gelişmiş filtre özelliklerini kullanarak istediği veriye kolaylıkla ulaşabiliyor. Daha fazla detaya yer vermeden Search Console kurulumundan başlayarak detaylıca incelemeye devam edelim.

Search Console Kurulumu
Search Console linkinden şimdi başla butonuna tıklayın ve giriş yapın. Karşınıza özellik ekleme butonu gelecek ve buradan sol üstte yer alan mülk ekle menüsü sizi karşılayacak.

Mülk ekle kısmında web sitenizin adresini girmelisiniz. Sitenizin adresi https://seohocasi.com/ şeklinde olmalıdır. Burada siteniz http ile başlıyorsa URL adresinizi düzeltin. Sitenizin açılış adresini doğru belirtmelisiniz.


Ardından sitenizi doğrulama işlemi gerçekleştireceksiniz. Bu kısımda sitenizi doğrulamanın en kolay 3 yolu vardır. Bunlar HTML dosyası, CNAME veya TXT kaydı ve HTML kod parçacığıdır. Kişisel önerim HTML kod parçacığı doğrulaması ile hızlı bir şekilde kaydımızı tamamlayabiliriz.

HTML Dosyası: Sitenize özel verilecek HTML dosyasını yüklemelisiniz.

CNAME veya TXT Kaydı: Etki alanı ayarlarınıza özel bir CNAME veya TXT kaydı ekleme işlemidir.

HTML Kod Parçacığı: Ana sayfanızın kodlarının bulunduğu kısımda yer alan <head> alanına iletilen kod parçacığını (HTML etiketi) eklemelisiniz. Search Console tüm sayfalardan veri alabilmesi adına diğer sayfalarımıza da aynı kodu eklemeliyiz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra ikinci adıma geçebiliriz. Burada sitenizin etki alanını belirlemelisiniz. Bu kısıma dikkat etmelisiniz. Search Console ve Google Analytics entegrasyonu için domain adresi tercihinizi doğru bir şekilde belirtmelisiniz. Bunun sebebi Google’ın aramalarda sitemizin nasıl göründüğünü biliyor olmasından kaynaklanıyor.


Örneğin, tercihinizin seohocasi.com olarak belirttiğinizi düşünelim. Google, indeksleme işlemi yaparken bu tercihinize göre indeksleme işlemi yapacaktır. Mesela SEO nedir sayfanız varsa seohocasi.com/seo-nedir/ URL’ini indeksleyerek arama sonuçlar sayfasında gösterecektir. Buradaki tercihimiz seohocasi.com yönünde olacaktır. Ancak belirtmekte fayda olacağını düşündüğüm bir konu var. Burada tercih edilen bir etki alanı belirleme yi de seçebilirsiniz. Google’ın yapmış olduğu açıklamada her iki URL’i sürümünü de ele alabiliriz şeklinde belirtmiş. Ancak biz tercih etmediğimizi belirtelim.


Daha fazla uzatmamak adına bilgilendirme yaparak Search Console’u incelemeye başlayacağız. Seçtiğiniz URL sürümü haricindeki diğer sürümü 301 kalıcı yönlendirme metodu uygulayarak ilgili sayfalara yönlendirirseniz sitenizin kolay taranmasını sağlarsınız. Örneğin
SEO Hocası - Kolaydan Zora SEO Öğrenin ve Uygulayın

SEO Hocası, Arama Motoru Optimizasyonu konusunda bir rehber olmak için güncel SEO içerikleri, soru ve cevaplar, aktif uzman desteği sağlayan online SEO platformudur.
www.seohocasi.comadresine gelen tüm bağlantıların otomatik olarak
SEO Hocası - Kolaydan Zora SEO Öğrenin ve Uygulayın

SEO Hocası, Arama Motoru Optimizasyonu konusunda bir rehber olmak için güncel SEO içerikleri, soru ve cevaplar, aktif uzman desteği sağlayan online SEO platformudur.
seohocasi.comadresine yönlendirmiş olacaksınız.