Genel Bakış (Overview)

Siteniz hakkında genel bakış sağlayabileceğiniz verileri içerir. Performans başlığı altında sitemizin aldığı tıklanma sayısını grafiksel olarak görebiliyoruz. Burada hangi tarihlerde iniş veya çıkış yaşandığına dair gözlem yapabiliriz. Kapsama sorunu başlığı altında sitemizde yer alan teknik hatalar hakkında bilgilendirme bulunuyor. Burada doğru yapılandırılmış sayfa sayısı ve yanlış oluşturulmuş sayfa sayısını inceleyebiliriz. Geliştirmeler başlığı altında atılabilecek adımlar sunuluyor. Burada masaüstü ve mobil tarafta başarılı, hatalı sayfalara Google Search Console hesabınızdan erişebiliyorsunuz.URL İnceleme aracı ve Google Gibi Getir İşlemi

URL inceleme aracı belki de Search Console’da anlık çözümlerden biridir diyebilirim. Çünkü ilgili URL’in Google gözünden nasıl bir sayfa olduğunu inceleyebiliyorsunuz. Google dizininden veri alınarak site sahibine sunuluyor. Bu işlem Google’ın sitenizi nasıl işlediğini görmenize olanak sağlar.Sayfanızda yapmış olduğunuz içerik düzenlemeleri veya link yapılarındaki düzenlemeler sonucunda arama motoru botlarını sitenize çağırabilirsiniz. Bu işlem için URL inceleme aracından indeksleme talebi(Request Indexing) butonuna tıklamalısınız. Aynı zamanda arama motoru botları tarafından indekslenmesini istediğiniz URL’iniz için de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kısa bir süre bekledikten sonra talebinizi işleme alacaktır. Bu işleme Google Gibi Getir işlemi diyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken kısım ilgili sayfa sitenizde yer alan URL olmalıdır.

Performans(Performance)

Eski Search Console performans raporunda 7,28 veya 90 günlük verilerinizin analizini sunuyordu. Şuan ise son 2 gün öncesinden başlayıp 16 aylık veriyi sunabilirken özel aralıklarla da verilerinizi görebiliyorsunuz. Performans kısmına yer alan kontrol panelinde aşağıdaki verileri görebilirsiniz.
***9679;Sorgular
***9679;Sayfalar
***9679;Ülkeler
***9679;Cihazlar
***9679;Arama Görünümü
***9679;TarihPerformans tarafında arama tipi seçiminizi belirleyerek size sunulan verilerin site, resim, video olarak değiştirebilirsiniz. Ayrıca karşılaştırma kısmından resim verileriniz ile video verilerinizi karşılaştırmalı olarak inceleyebilirsiniz.New kısmından sorgu, sayfa, ülke, cihaz ve arama görünümü verilerini URL adresinizin girişini yaparak verilere ulaşabilirsiniz. Örneğin sayfayı seçelim. Değerlerini merak ettiğimiz URL’imizi girelim. Uygula butonuna tıklayarak aşağıda ilgili URL hakkında oluşacak çıktılarımızı inceleyebiliriz.İlgili sayfa özelinde kullanıcılar tarafında aranan kelimeler ve bu kelimelerin tıklanma ve gösterim değerlerine erişebilirsiniz. Sayfalar kısmında ilgili URL’in tıklanma ve gösterim değerleri yine aynı işlemi ülke özelinde değerlerini site sahibine sunuyor. Cihazlar kısmında ise URL’in masaüstü ve mobil özelinde bilgilerine, arama görünümünde ise site, resim ve video özelinde URL’in almış olduğu tıklanma ve gösterim değerlerini Search Console verileri aracılığıyla erişebiliyorsunuz. Son olarak bu panelde tarihler kısmında günler özelinde tıklanma ve gösterim değerlerini de görebilirsiniz.

Kapsama (Coverage)

Bu kısımda Google Search Console tarafından tespit edilen hataları görebiliriz. Burada hatalarınızı sitemap.xml dosyanızda yer alan URL’leriniz aracılığıyla veya tüm sayfalarımızda yer alan hataları görmek için seçeneklerimiz bulunuyor. Detaylar kısmında yer alan hatalarınızı inceleyebilirsiniz.İlgili hataya tıkladığınızda, bu hatanın hangi sayfanız tarafında oluştuğu bilgisini görebilirsiniz. İlgili hatayı düzeltmeniz sonucunda düzeltmeyi doğrula (validate fix) butonuna tıklayarak arama motoru botlarının sitenizi tarayıp doğrulama işlemi gerçekleştirecektir.