Pagerank değerinin kaybolması ile çeşitli efsaneler de doğal olarak türedi. Trustflow aslında Majestic’in ürettiği bir algoritma. Majestic, sitenizin trustflow değerini trustflow değeri yüksek sitelerden aldığınız linklere bağlıyor. Peki Google gözünde bir değeri var mıdır? Tabiki yok. Ancak referans olarak kabul edilir mi, tartışılır. Çünkü Trustflow değerini eskiden Google pagerank değerini yükseltmeye çalışırken aldığınız linkler gibi yükseltebilirsiniz. Ancak unutmayınızki bu değer Google tarafından baz alınmayan basit bir referans.


Tabi bahsedilenler kişisel görüşler olmakla beraber her yöntemi deneme yanıma yolu ile test etmek gerekir. Ancak hedef Google sıralamalarında üst sıralara yükselmek ise, onun gibi düşünmek daha doğru olacaktır. Ekleme veya eleştirileriniz var ise aşağıdan yorum yaparak fikirlerinizi iletebilirsiniz.


Link ve tanıtım yazısı çöp mü oluyor yoksa daha fazla mı değer kazanıyor bu tip olaylar tartışılabilir ancak şunu söylemek gerekirse her zaman banner reklam alanları sitenize destek sağlar.

Pagerank'ın bitmesi zaten backlink alımların tamamiyle ticarete dönmesinden dolayı kaynaklı olmuştur. Aslında bunu google böyle görüyor ve diğer arama motorlarının ne derece de siteleri değerlendirip daha iyi konuma getirir bunu araştırmak lazım.

Web sektöründe 16. yılıma giriyorum her nedense yaklaşık 5 yılın üstünde illegale hizmet vererek SEO dediğimiz kavramı anlamaya çalışıyorum. Evet hesaplayamacağım kadar siteleri çıkardık çok iyi yerlere getirdik ancak son zamanlar da eski yaptığımız taktiklerin hiçbiri işe yaramıyor.

Sanırım şuan ki durumu özetleyecek olursak, ne kadar çok özgün içerik ve sürekli güncel olmak +1 duruma geçeceğimiz anlaşılıyor.

Nitekim sitelerimiz bizim için ekmek teknesi olduğundan dolayı hep kendi çapımız da bir şeyler yapıyoruz, bazende imkanımız yettiği sürece dışarıdan destek alıyoruz ama hepimiz internet kullanıcısıyız ve her şeyi araştırmak için 1 saatte olsa zamanımız olacaktır.

Gelin bunu bu konu altında tartışalım ve yeni bir şeyler bulduğumuz da paylaşalım ki hepimiz en iyi yerlere gelelim.


Sizden ricam, kendi çapında siteye değer biçen siteleri lütfen yazmayın çünkü gereksiz ve anlamsız ki gördüğünüz üzere milyar harcadığımız Pagerank değerleri bitti diğer değerlerinin de hiçbir anlamı yoktu zaten.

Trustrank değeri diyoruz veya trustflow değeri yukarı da yazıldığı gibi hepsi de zaten Pagerank alımı yapıcak mı yapmayacak mı tartışmasıydı ve hepsi sıfırlandı.

Alexa değerini hiç söylemek istemiyorum kafasına göre takılan saçma sapan bir site. Ama işini çok iyi yapıyor ve bugün milyarın üstünde premium kullanıcısı var


Yazılarımı okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederim. Uzun süredir skype üzerinden müşterilerime destek veriyorum bazen de arkadaşlarım yoğun bir şekilde soruyor neler yapacağız diye. Artık wmroot'a boş vakitlerim de bilgilerimi aktarmaya çalışacağım.


Saygılarımla...