Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda Yahoo ve Bing arama motorlarına sitenizi nasıl ekleyeceğinizi anlatmaya çalışacağım. Bundan birkaç yıl öncesinde Yahoo’nun kendi site ekleme sayfası vardı, oradan Yahoo hesabı ile başvuru yaparak sitenin eklenmesi bekleniyordu. Sonrasında Bing (Eski adıyla MSN) ile birleşen Yahoo, tek bir çatı altında toplandı ve bu tarzdaki bütün işlemler “Bing Web Uzmanı Araçları” ile yapılmaya başlandı. Bu araçlara erişebilmek için öncelikle bir adet Hotmail hesabına ihtiyacımız var, ki Msn döneminden kalma bir Hotmail hesabınız muhtemelen vardır. Eğer yoksa da kolay ve ücretsiz bir şekilde yeni hesap açabilirsiniz.

Bing Web Uzmanı Araçlarına Giriş.
Öncelikle buraya tıklayarak siteye ulaşıyoruz ve Hotmail bilgilerimizle girişimizi yapıyoruz. Daha sonra karşınıza gelecek ekranda “sitelerim” bölümüne sitemizi ekliyoruz, alt bölümdeki kişisel bilgilerimizi dolduruyoruz. Bunları tamamladıktan sonra devam ettiğimizde bizden sitemap bilgisi istemekte. Site haritaları arama motorları ile iletişim kurmamızı sağlar, bu yüzden kesinlikle olması gerekmektedir. Site haritasınıı ekledikten sonra devam ediyoruz.

Site Sahibi Olduğumuzu Doğruluyoruz.
Yönetme yetkisi olmayan hiçbir siteyi ekleme gibi bir durum yok, o yüzden yalnızca elimizde yönetim imkanı olan siteleri ekleyebiliyoruz. Bunu doğrulamak için bizden sitemiz anasayfasına etiketleri veya sunucumuza xml uzantılı bir sayfa eklememizi isteyecektir. Bu 2 işlemden birisini yaptıktan sonra doğrula diyerek devam ediyoruz. Doğrulamayı da yaptıktan sonra işlem tamam demektir.

Bundan sonra site haritanıza eklenen her içerik bu 2 arama motorlarına iletilerek indexlenecektir.