Adsense, web siteniz ile alakalı reklamları metin şeklinde gösterip size para kazandıran ve google ile ortak iş yaptığınız bir google ürünüdür. Google Adsense, web site sahiplerine siteleri üzerinden reklam yapabilme imkanı sağlar. Site sahibinin tercihine göre tık başına veya gösterime göre ödeme yapar. Reklamların hepsi web sitesi içeriğiyle doğru orantılıdır. Bir konuyu araştıran kullanıcıyı doğrudan hedef alır. Bu sayede web site içeriği zenginleşmiş olur ve bunun üzerinden para kazanırsınız. Sayfaların içeriğine hedeflenmiş bir sistem olduğu için sayfaların içeriği değiştikçe Adsense reklamlarıda değişir.

Adsense Hesap Açma

Adsense üyeliği açmak ücretsiz ve isteyen herkes üye olabilmektedir. Sadece üyelik aşamasında onay süreci vardır. İster istemez Google’da web siteler için kriter belirlemiştir. Eğer bu kriterleri sağlayamazsanız onay almakta zorlanabilirsiniz. Bu kriterlere örnek vermek gerekirse site içeriği özgün olması diyebiliriz. Eğer onaydan geçmiyorsanız site içeriğiniz veya tasarımınız belirtilen kriterlere uymuyor olabilir. Bunun içerisinde site scripti, tasarımı, konu başlık ve içerikleri onay almanızda dikkat edilecek hususlardır. Eğer bu durumlardan dolayı onay alamazsanız, sitenizi tekrar inceleyip baştan düzenleyerek tekrar başvuruda bulunabilirsiniz. Bu süreç 7 gün ile 20 gün içerisinde değişmektedir.

Adsense Para Kazanma

Siteniz eğer Google’dan onay alırsa reklam almaya başlayabilirsiniz. Bunun için “google.com/adsense” giriş yapmalısınız. Giriş aşamasında mail ve şifre girmeniz gerekmektedir. Daha sonra reklam panelinden seçim yapmanız gerekmektedir. Daha sonra gelen kodu sitenizin istediğiniz kısmına girerek reklam yayınlamaya ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ödemeler 200 TL’yi geçince sistem tarafından otomatik yapılmaktadır. Ödemeler aydan ay’a şeklinde gerçekleşmektedir. Sistem bağlı olduğu hesap numarasına öncelikle 0,20 kuruş ödeme yapar ve onay vermenizi bekler. Hesabınız onaylanırsa ödeme almaya başlayabilirsiniz. Her sitenin kazancı farklı olabilir. Bu durum site içeriği, tasarım, reklam yerleşimi ve ziyaretçi sayısına göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca ücret reklam içeriğine göre de değişkenlik gösterebilir.

Adsense Avantajları

  • Sitenizde istediğiniz reklamı barındırabilirsiniz. Sonuçta sizin siteniz sizin kurallarınız.
  • Kullanımı oldukça kolaydır. Yapmanız gereken sadece kodları istediğiniz bölgeye yapıştırmak. Gerisi Google yapay zekanın işidir.
  • Gelirlerinizi arttırır. Google en iyi reklam seçimini sizin için yapacak. Kullanıcılar direk etkileşim alacak. Bununla birlikte geliriniz artacak.
  • Uğraşmanıza gerek yok. Google tek bir kodla reklamları otomatik olarak yerleştirecek. Sadece arkanıza yaslanın.