Web Sitesi Kodlamada Dikkat Edilecek Şeyler

Günümüzde internette çok sayıda web sitesi bulunmaktadır. Bu web sitelerini ziyaret ederek pek çok alanda bilgi sahibi olunabilir veya yine web siteleri sayesinde eğlenmek mümkün olabilir. Web sitesi kod yazımında dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. İyi bir web sitesi kurmak ve çabuk büyümek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken unsurlar şunlardır;

Web Site İçeriği
Web sitenizin içeriği iyi ise kullanıcı oranı da aynı hızda artış gösterebilmektedir. Sitenizin tasarımından ziyade daha çok dikkat etmeniz gereken nokta içeriğidir. Ziyaretçi sitenizin tasarımını görüp siteye girebilir fakat içerik hoşuna gitmez ise çabucak çıkış yapabilir ama tasarımı beğenmeyip istediği bilgiye ulaşmak için devam ederse, web sitenizde bulunma miktarı daha çok artacaktır.

Web Site Tasarımı

Tasarım kısmı web site bölümüne giriş yapan kullanıcının ilk karşılaşacağı kısımdır. Bunu hazırlamaya başlamadan önce bir bilgisayara veya kâğıda tasarımınızın çizimini kabataslak yapıp detaylı bir şekilde incelemelisiniz.

Web Sitesinin İşlevselliği

Kullanıcı sitenizdeyken kolay bir şekilde diğer sayfalara da erişmek isteyebilir. Bunun için her sayfa içine ana sayfaya geri dönüş linki veya diğer sayfaları da ziyaret edebilmesi için de linkler eklemelisiniz.

Web Tarayıcıları ile Uyumluluk

Ziyaretçiler web sitenize girmek için tarayıcı adı verilen programlardan kullanırlar. Bu programlarda ise hazırladığınız sitelerin görünüşü farklılık gösterebilir. Programların hepsinde görünümün birbirine benzemesi için ekstra çaba sarf etmelisiniz.

Web Sitesi İçin Ayrılması Gereken Bütçe

Logo çalışması, grafik çalışması, kodlama, animasyon oluşturma, alan adı kiralama, fotoğrafların web siteniz için uygun hale getirilmesi derken bir miktar parayı da gözden çıkarmanız gerekir. Bu para ortalama 1300–1400 lira arası bir bedele denk gelmektedir.

Renk Dengeleri

Sitenizin tasarımını oluştururken renk dengelerine de ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Birbirine yakın ve aynı zamanda gözü yormayan renkler tercih etmenizde fayda vardır.

Okunabilirlik
Yayınlayacağınız uzun yazıları yayınlamadan önce alt başlıklar halinde bölmelisiniz. Ziyaretçi uzun ve bölünmemiş olan yazılarınızdan sıkılabilir. Aynı zamanda dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise yazınıza verdiğiniz başlıktır. Yaratıcı ve öz olmalıdır.